Bemutatkozás / Iskola

Iskolaközpontunk 1999 óta működik katolikus általános és zeneiskolaként, 2007 óta a Zirci Ciszterci Apátság fenntartásában.
A Szent Margit a személyesség és a minőség iskolája. Várjuk a keresztény hitben elkötelezett és a krisztusi utat még kereső családokat is Pécs történelmi belvárosának szívében.
Saját konyhánkban kétféle menüből választhatnak a tanulók. Alsó tagozatosaink ebédelési sávban, nyugodt körülmények között étkezhetnek.
A sportoláshoz 3 tornateremmel, egy gumiborítású pályával és egy játszóudvarral rendelkezünk.Iskolakertünkben öko-gazdálkodást folytatunk.
Iskolánkra nem vonatkozik a körzetes besorolás, ezért a város minden pontjáról és a környező településekről is szeretettel várjuk az érdeklődő családokat.
Uram, jó nekünk itt lenni! (Mt 17,4)
SZEMÉLYESSÉG
Célunk, hogy a családokkal együttműködve, személyes és szeretetteljes közösségben bontakoztassuk ki tanítványaink eredetiségét az Organikus Pedagógia szemléletével. Organikus Tehetségpont program kidolgozásával segítjük a tanulóink személyes életútját.
- A művészetekben, irodalomban, nyelvben, zenében, technikában teremtő, alkotó – kreatív – szépet kereső,
- Isten alkotta világunkat megismerő, értő, azért felelős – igazságot kereső,
- a Szentháromság szeretetét kapcsolatban megélő – jót kereső fiatalok nevelése a küldetésünk.
Tesszük ezt a HITRE ÉS CSALÁDI ÉLETRE NEVELÉS, KÖZÖSSÉGFEJLESZTÉS, A SPORT, A TEREMTÉSVÉDELEM ÉS A SZAKKÖRÖK differenciált tehetséggondozása révén.
HITRE ÉS CSALÁDI ÉLETRE NEVELÉS
A hitre nevelésben a személyes Istenkapcsolat megélését bátorítjuk a lelki alkalmakon: szentmisék, reggeli imádságok, ünnepek alkalmain, a lelki közösségek, zarándoklatok és szeretetcselekedetek gyakorlásán keresztül. Angelus rendszerrel mentoráljuk diákjainkat. Az osztályfőnökök mellett mentálhigiénés csoport is segíti a biztonságos és befogadó iskolai környezet megteremtését.
A Családi Életre Nevelés és Életstratégia Program az általános iskola felső tagozatában az osztályfőnöki órák keretében mindegyik évfolyam minden osztályában 4–5 alkalommal valósul meg, melynek során a "görögök 3 igazsága" és a "boldogság két lába" alapgondolatból épül fel a gondolatmenetet. 5. évfolyamon az önismeret, a közösség és a szabályok értelmezése és szükségessége, 6. évfolyamon a családban tanult viselkedés jelentőségével, valamint a bizalom és az érték/értékesség fogalmával ismerkednek meg a tanulók. A 7. évfolyam minden találkozása a kommunikáció különböző aspektusairól, valamint a vitatkozás elméleti és gyakorlati szabályairól szól, 8. évfolyamon pedig az életcélok és az elérésükhöz szükséges stratégiák vannak a gondolkodás középpontjában. 4. évfolyamon "Fiú és Lány-napot" tartunk, ami a felelősségről és a serdülőkorral kapcsolatos kihívásokról szól.
ORGANIKUS PEDAGÓGIA
A nevelés az élet szolgálata: az Organikus Pedagógia a eredeti Isten képmására teremtett személyiség kibontakoztatásának szemlélete és gyakorlata. A legújabb tudományos eredmények jó gyakorlattá alakítása által formálja a benne részt vevőket: nevelőket, szülőket, gyermekeket.
KÖZÖSSÉGFEJLESZTÉS
Tanulmányi és szabadidős közösségépítő tevékenységek lehetőségei: tanulmányi kirándulások, múzeumi programok, kihelyezett tanterem, erdei iskola, osztályprogramok, iskolai ünnepségek, Zánkai Erzsébet tábor, Határtalanul program, cserkészet, tehetségprogramok MCC, sporttevékenységek
SPORT
A sportban is elsősorban a közösségi értékek megélésén keresztül fejlesztjük a személyes tehetségkibontakoztatást. Szakköreink: foci, kosár, kézilabda, tánc, torna, túra.
TEREMTÉSVÉDELEM - FENNTARTHATÓSÁG
Az Istentől kapott világ szépségeinek megőrzése, gyarapítása, Istentől kapott képességeiken keresztül élménnyel, tapasztalattal és azonosulással való megélése az Ökoiskolai programokban, kiskert programban, lelki egészségvédelemben, és az érzékenyítő programokban.
A teremtett világ – benne az ember – felelősségünk van!
Isten az emberre bízta a földet, hogy művelje és őrizze! (Teremtés könyve 2:6)
Vigyázzunk a Földre! Hogy miért is? Azért, mert az otthonunk. Mindig öröm, ha gyermek születik a világra, főleg, ha intézményünk családjai bővülnek kistesókkal. Tiszta, rendezett környezettel, világgal illik várni, fogadni őket. Hadd legyen nekik is áldott életútjuk a Föld nevű bolygón! Muszáj, hogy valahol kicsit mindannyian otthon érezzük magunkat!
Van, aki csak gúnyosan legyint, mondván "Ugyan! Teszek rá!" - és szemetel, rombol.
Mi inkább tegyünk érte! Tartsuk tisztán, építsünk jobb világot, alakítsuk élhetőbbé!
Hiszen ajándékba kaptuk.
Ez a mi szuper zöld keresztény küldetésünk!
A környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság kérdéseiből a 10. jubileumi Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét - április 7. és 11. között - a talaj és biodiverzitása, a mesterséges intelligencia, valamint a zöld energiaforrások, a fenntarthatóság mindhárom kérdéskörét átfogó komplex témaként a fenntartható fogyasztás-fogyasztóvédelem és a hulladék-szelektív hulladékgyűjtés állnak.
A program keretében többek között a pedagógusképzések, tematikus oktatási segédanyagok, pályázatok, fenntarthatósági tudásversenyek, és a Zöld Híd Önkéntes Szakértői Programra nevezett iskolánk több osztálya és pedagógusa.
A jó gyakorlatokat beépítjük iskolánk életébe.
MINŐSÉG
EMELT SZINTŰ NYELVOKTATÁS
Emelt szintű nyelvoktatás működik iskolánkban 1. osztálytól kezdve.
Elsőtől harmadik osztályig heti 2 órában célunk az idegen nyelv megszerettetése.
Negyedik osztálytól heti 4 órában, majd ötödiktől heti 5 órában illetve 3-ban folytatjuk a nyelvi kompetenciák megalapozását.
6. évfolyamtól nyelvi kompetenciaméréseken tanulóink a B1-es szintet a következő százalékokban teljesítették:
6. évfolyam: 2023 27% 2024 30%
7. évfolyam: 2023 53% 2024 40%
8. évfolyam: 2023 57% 2024 62%
A nyelvtanításban fő célunk, hogy megismertessük tanulóinkkal az angol és német nyelvű országok tradícióit és szokásait.
Ezért megünnepeljük a Hálaadást, a Szent Márton napot, Szent Valentin és Szent Patrik napot tartunk.
Minden évben Pumpkin-partyt rendezünk. Hagyományos angol reggelit készítünk és Pancake day alkalmával palacsintát sütünk.
Karácsonykor Caroling énekléssel várjuk az iskolába érkezőket.
Kapcsolatot tartunk az American Corner szervezettel, ahol vetélkedőkön és műsorokon vesznek részt tanulóink.
Nyelvi csoportjainkkal road-show keretében műsorokat viszünk az óvodákba, a különböző ünnepekhez kapcsolódóan.
OKTATÁSI EREDMÉNYEK, MÓDSZEREK
Magas szintű humán és reál oktatás folyik intézményünkben személyre szabott differenciálással és innovatív módszerekkel. Az iskolai tanulmányi átlag 4,5 feletti.
Alsó tagozaton az élménypedagógia, a mese, báb, zene, ritmus és mozgás az elsődleges módszer. Az értékelésben a szöveges és személyre szabott visszajelzés – pontozásos módszerrel segítjük a reális önismeretet és a tanulási motiváció fenntartását. Projektek szervezése: Meseprojekt, Évszakprojekt, Egészségprojekt, Kiskert program
Felső tagozaton az interdiszciplináris megközelítés alapján a hálózatos tanulást részesítjük előnyben. Olyan közös projekteken dolgoznak a tanulók, ahol a különböző tudományterületek tudásanyagát összefüggésben látják. Pl. Teremtésvédelmi kampány szervezése, Történelmi projekthét
A 4K módszerének megismerése – módszertani megújulás: kapcsolatok, kommunikáció, kritikus gondolkodás, kreativitás
A Design Thinking módszer megismerése – kreatív problémamegoldó folyamat – helyi közösségi probléma megoldása